Ktoś kiedyś zapytał: Dlaczego wasze stowarzyszenie nazywa się Maja?
Odpowiedź jest prosta.
MAJA to pszczółka - przyjaciółka, z którą nigdy nie rozstaje się Kasia - nasza podopieczna, nawet gdy śpi.
Ale nie jest. Staramy się brać z Mai przykład. Kochamy nasze dzieci i liczymy na ich miłość.

Jesteśmy pracowici jak pszczółki, ale jeśli trzeba, szczególnie, gdy ktoś chce nas skrzywdzić, potrafimy użądlić.

Szanowni Państwo,

z całego serca dziękuję Państwu za ogromne zaangażowanie w promocję oraz pozyskiwanie głosów na projekt 39. Udało się nam zdobyć najlepszy wynik w Warszawie. Tego chyba nikt z nas nie spodziewał się. Zawsze wierzyłam, że kiedyś i my dostaniemy swoją szansę. Mam nadzieję, że nowa placówka powstanie bez przeszkód i będzie wspaniale służyła pokoleniom osób niepełnosprawnych oraz budowaniu właściwego systemu rehabilitacji i opieki.

Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję. Ewa Wiśniewska

PFRON uruchomił portal SOW


Czytaj całość...
 
Napisano o nas
Dziękujemy Artystom, Organizatorom i Sponsorom i Gościom za wszystkie dobre gesty i wsparcie. Dziękujemy Dziennikarzom, którzy gościli na koncercie. "Maja".

„Uśmiech dla Mai”- wielki koncert charytatywny
Uśmiech dla "Mai"! Ursynowianie bardzo szczodrzy
 
Zapraszamy na Koncert
 
Informacja dla cudzoziemców


 
Przewóz niepełnosprawnych

Biuro Pomocy i Projektów Społecznych informuje, że na stronie internetowej www.politykaspoleczna.um.warszawa.pl w zakładce niepełnosprawność oraz w zakładce aktualności została zamieszczona informacja o kontynuacji usługi specjalistycznego przewozu osób z niepełnosprawnością w 2015 r. Poniżej przesyłamy link do artykułu z uprzejmą prośbą o zaktualizowanie informacji na Państwa stronie internetowej oraz poinformowanie o powyższym ewentualnych zainteresowanych.

http://politykaspoleczna.um.warszawa.pl/niepelnosprawnosc/specjalistyczny-przew-z-os-b-niepe-nosprawnych-w-2015-r
 
Altruistka od małych przyjemności


Jest pracowita jak pszczółka. Zwykle łagodna, ale jeśli ktoś postanowi skrzywdzić jej królestwo, potrafi użądlić. Jest jak ta bajkowa postać – Maja. Pewnie dlatego jej imieniem nazwała swoje stowarzyszenie. Przedstawiamy Ewę Wiśniewską.

– Kiedyś podczas mroźnej zimy zaopiekowała się bezdomnymi. Pozwoliła im wykąpać się w ośrodku, a później zdezynfekowała całą łazienkę. Nie brzydziła się – opowiada Anna Jabłońska, jej wieloletnia współpracowniczka. – Przyniosła z domu czyste ubrania, zrobiła kanapki, herbatę i jeszcze sobie przy tym ręce poparzyła. Później zadzwoniła do noclegowni, załatwiła miejsca i z własnych pieniędzy opłaciła transport.

Ewa Wiśniewska na co dzień zajmuje się osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Jest założycielką i wieloletnią szefową Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Głęboko Upośledzonych „Maja”. Organizacja prowadzi ośrodek dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, z mózgowym porażeniem dziecięcym, chorobami somatycznymi i genetycznymi. – Opiekunowie przywożą podopiecznych o ósmej rano i odbierają po południu. Osoby niepełnosprawne mają aktywnie wypełniony czas, nie muszą nudzić się w domach, a wielu rodziców może dzięki temu pracować – mówi Ewa Wiśniewska.

Oprócz kierowania ośrodkiem i organizacją, ma jeszcze inne obowiązki: przewodniczy Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego na Ursynowie, jest członkinią Warszawskiego Forum Inicjatyw na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, prowadzi zajęcia wyrównawcze w podstawówce przy Wałbrzyskiej. Gdy wraca do domu, opiekuje się niepełnosprawną intelektualnie siostrą. – Dużo tego wszystkiego – przyznaje. Zdaniem Sławomira Węglewskiego, jej wieloletniego przyjaciela, za dużo. – Od rana do wieczora jest zajęta. Bierze na siebie tyle, bo lubi mieć wszystko pod kontrolą, ale moim zdaniem jest przeciążona. Ma niewiele czasu dla siebie – mówi zaniepokojony. O to, jaka jest Ewa Wiśniewska, pytamy również innych znajomych. Anna Jabłońska: – miła i serdeczna. Joanna Jodełka: – ciepła i zorganizowana.

W kwestii wad nikt nie piśnie ani słówka. Chętniej mówi o nich sama Ewa Wiśniewska. – Bywam trudna w dialogu. Gdy chodzi o sprawy ważne i kiedy jestem pewna swoich racji, trudno ze mną dyskutować – przyznaje. – Do tego jestem uparta, chociaż nie wyglądam.

Zachwyt

Za swój największy sukces Ewa Wiśniewska uważa to, że udało jej się pokazać podopiecznym kawałek Polski. Zobaczyli morze, jeziora, a nawet góry. Prawdziwym hitem była czterodniowa wycieczka do Zakopanego. Logistyczny majstersztyk. Wiśniewska dzwoniła do naczelników stacji kolejowych, żeby załatwić pomoc w przetransportowaniu wózków z peronu do pociągu i na odwrót. W Zakopanem weszli całą grupą do kolejki linowej i pojechali na Kasprowy Wierch. A dzięki życzliwości przewodników o świcie powędrowali całą bandą w Dolinę Białego. – Wiele lat już minęło, ale do dziś mam to przed oczami: jesienna aura, na drzewach złoto-brązowe liście, szum strumyków. Oni stali albo siedzieli na wózkach i patrzyli, a ja widziałam zachwyt w ich oczach i pewnie nie zapomnę go już do końca życia – mówi drżącym głosem, powstrzymując się od łez wzruszenia.

– Ona strasznie kocha te dzieciaki – mówi Anna Jabłońska. – Robi dla niech znacznie więcej niż wynika to z jej obowiązków. Stara się sprawiać im różne małe przyjemności. Pyta, czy nie chcieliby pójść do kina, teatru albo na jakiś koncert. Później staje na rzęsach, żeby im to zorganizować.

Ciasno

„Maja” mieści się w jednym z ursynowskich bloków. Kiedyś była tu piwnica, bez podłóg, z zepsutą elektrycznością. Dziś jest znacznie przytulniej, ale piekielnie ciasno. 212 metrów kwadratowych, a na nich personel i 39 podopiecznych, część osób na wózkach. Ośrodek to dwa pomieszczenia. W jednym odbywają się zajęcia rehabilitacyjne, kulinarne i artystyczne: ceramika, muzyka i malarstwo. W drugim zajęcia pedagogiczne, logopedia, spotkania terapeutyczne. Lokale nie są ze sobą połączone. Czasem, by przemieścić się z jednych zajęć na drugie, trzeba wychodzić z budynku i obchodzić go dookoła. Pal licho latem, ale zimą trzeba całą grupę ubrać, a później rozebrać.

To właśnie dlatego jednym z priorytetów Ewy Wiśniewskiej jest nowy lokal dla stowarzyszenia. Sprawa nie jest jednak prosta i ciągnie się latami. Ursynów nie ma zasobów komunalnych, a „Maja” nie może szukać siedziby w innej części miasta. – Część rodziców, którzy każdego dnia dowożą nam swoje dzieci, to już starsi ludzie. Czasem sami wymagają pomocy, dlatego muszą mieć ośrodek pod nosem – wyjaśnia.

Największe marzenie

Zdaniem Ewy Wiśniewskiej jedynym sensowym rozwiązaniem jest wybudowanie nowego budynku. Szefowa ośrodka ma nawet plan, jak to zrobić. Złożyła wniosek do budżetu partycypacyjnego. Projekt zakłada wybudowanie nowego obiektu. Jego główną część stanowiłby ośrodek dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – znacznie większy od obecnej „Mai”. Wieczorami i w weekendy z przestrzeni mogłyby korzystać ursynowskie organizacje. – Odbywałyby się tam spotkania, konferencje, koncerty –opowiada. – W innej części budynku byłyby mniejsze pomieszczenia, w których można by zorganizować całodobową opiekę dla osób niepełnosprawnych na wypadek sytuacji kryzysowych, takich jak pobyt w szpitalu rodzica czy opiekuna.

Koszt planowanej inwestycji to trzy miliony złotych. – Nasz projekt pochłonąłby całość budżetu dla dzielnicy, ale dałby przestrzeń, z której mogłyby korzystać i organizacje pozarządowe, i mieszkańcy – mówi. – Gdyby to się udało, spełniłoby się największe marzenie mojego życia.

Ewa Wiśniewska stawia sobie wyzwania również jako przewodnicząca Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego. Razem z przedstawicielami innych organizacji chce pozyskać środki na projekt szkoleniowy, w ramach którego ursynowskie NGO-sy dowiedzą się m.in. jak nawiązać współpracę z biznesem i jak zdobywać środki na działalność przy pomocy internetu.

O sektorze

Ceni pozarządówkę, ale przytłacza ją nadmierna biurokracja. – Rozumiem, że ma prowadzić do transparentności, ale czasem prowadzi do absurdów – mówi. – Nie może być tak, że organizacja, która powstała, by wspierać niepełnosprawnych, większość swojej energii poświęca na rubryki i statystykę – denerwuje się. Wskazuje na duże, tekturowe pudło, z którego niemal wypływają zadrukowane kartki papieru. Zaznacza jednak, że są instytucje, z którymi współpracuje jej się dobrze. Jako przykład wskazuje Urząd m.st. Warszawy. W trzecim sektorze przeszkadza jej też to, że niektóre organizacje piszą projekty pod konkretne pieniądze. – Nie mają sprecyzowanej grupy odbiorców, nie bardzo wiedzą, jak to powinno wyglądać, ale piszą. A przecież kierunek powinien być odwrotny! Wnioski powinny być pisane pod potrzeby, a nie pod wymogi – przekonuje Wiśniewska.

Emerytura

Uwielbia malować obrazy. Ma sztalugi i profesjonalne farby, brakuje tylko czasu, by z nich korzystać. – Malowanie to mój plan na emeryturę. Sprawia mi wielką przyjemność i niezwykle mnie relaksuje – mówi. Uwielbia też wyjeżdżać. Zjechała już prawie całą Europę, marzy jeszcze o Ameryce.

 

Ewa Wiśniewska –  pedagożka, nauczycielka, reedukatorka. Założycielka i wieloletnia prezeska Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Głęboko Upośledzonych „Maja”. Przewodnicząca Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego na Ursynowie.

źródło: www.warszawa.ngo.pl
 
spotkanie dyskusyjne z autorami projektów w budżecie partycypacyjnym 2015
 
Projekt do budżetu partycypacyjnego 2015r.


przedruk z ursynow.tv
 
Zaproszenie na wystawę
 
Konferencja każdy ma prawo - demokracja dla ludzkiej seksualności


pobierz plik PDF
 
<< « start < wstecz 1 2 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 10 z 11© 2011 Stowarzyszenie "maja"
odwiedzających: 301018